Arpa Doro

||Arpa Doro
Načítám Akce
akce již proběhla.

V Evropě ojedinělý švýcarský harfový orchestr!

  • Laureát Zlaté Europei
  • Pod vedením Hany a Karla Vihanových
  • 11 harf, 8 různých nástrojů a zpěv

 

Jako hosté účinkují:

PRAHA – HARP ORCHESTR pod vedením Hany Müllerové – Jouzové – klasická, romantická, muzikálová a filmová hudba.

 

 

Orchestr Arpa Doro vznikl v roce 1995 . Žákyně harfové třídy paní Hany Vihanové by rády hrály také populárnější skladby než pouze klasickou harfovou literaturu a prosily paní Vihanovou jestli by si mohli zahrát s jejich kamarády hrajícími na jiné nástroje. Paní Vihanové se ta idea líbila. Její manžel Karel Vihan zaranžoval pro mladé harfenistky a jejich přátele několik skladeb.

Mladí muzikanti si dali jméno „Arpa Doro“. Paní Vihan pro ně zorganizovala malý koncert v divadélku města Sursee, kde tehdy měla větsina žákyn své známé. Sálek pro 100 posluchačů byl brzy plný a kromě toho stáli venku další posluchači, kteří do sálu již nemohli. Překvapení bylo velké a řešeni jednoduché. Koncert byl za hodinu zopakován. Tak vznikl orchestr Arpa Doro.

Připojili se další harfenistky a harfeníci a další harfy z orchestru ( 10-12harf) doplněné dalšími hudebními nástroji ( flétny, zobcová flétna, housle, čelo, kontrabas, panflétna, kornet, klarinet, kytara a baskytara. saxofon, keyboard, různé bicí nástroje a zpěv). Repertoár orchestru tvoří skladby od baroka po popularní melodie, skladby z muzikálů a skladby s filmové a popularní hudby a samozřejmě i české skladby.

Protože pro takové složení chybí notový materiál, aranžuje nadále Karel Vihan převážnou většinu skladeb. V orchestru hrají mladí hráči ( od 12 let) a i starší amatéři různých národností i hudebníci z povolaní. Momentálně je zastoupeno Švýcarsko, Česko a Slovensko, v různých koncertech i Rusko a Austrálie.

K vrcholům činnosti orchestru patřil vedle nejméně 150 koncertů i benefiční koncert pod záštitou českého velvyslanectví v Bernu ve prospěch záplavami težce postižené obce Troubky. Učast na světovém harfovém Festivalu-Kongresu v Praze a účast na otevření hudebního a kongresového domu v Luzernu (KKL).Neméně důležitá byla účast na Festivalu „Gästival Seerose“ v Luzernu a koncerty v zahraničí. Máme posluchače v Holandsku, opakovaně v Německu, v Belgii a v Česku ( Praze, Jablonci, Opavě a Marianských Lázních).

Velkého ocenění se dostalo uměleckým vedoucím – manželům Vihanovým, předáním sošky „Zlata Europea“za učasti zástupců českého velvyslanectví a obce Ebikonu (sídlo orchestru) a města Luzernu. Touto cenou vyznamenává „European Union of Arts“ významné umělecké a kulturní výkony v Evropě i jinde ve světě. Bylo to v roce 2015 ve 20. roce činnosti „Arpa Doro“.

Čtyři CD zachycují výběr skladeb (klasická, hudba z muzikálů a filmů, populární, latinsko americká) které se publiku na koncertech nejvíce líbily. První nahrávka má název „Promenade au clair de lune“ a pak následovaly „The best of Arpa Doro“ a „Kontraste“, v roce 2016 zatím poslední nahrávka „Traummeldodien“.

Určitě se vyplatí nechat se okouzlit nádherným zvukem harf obohaceným jinými nástroji v nejrůznějších kombinacích, kromě jiného zahraje s harfami i 3,5 metrů dlouhý alpský roh.

 

Vstupné 190 Kč / 140 Kč (studenti, senioři)

Navštivte také
www.chodovskatvrz.cz